zpět na erasmus !
16/10/2018

Výroba konfekce v praxi: módní návrhářky byly na stážích v Portugalsku

O víkendu se z Portugalska vrátila poslední skupina dívek, které byly na stáži v tamních textilních firmách Samidel Confecções a Faroma. Měly jedinečnou možnost seznámit se s výrobou konfekce a naučit se tištění na textil pomocí laseru. Zkušenosti z jihu Evropy jim rozšiřují možnosti uplatnění v prostředí módního průmyslu.

„Z Portugalska se nám vrátila poslední skupina našeho projektu Erasmus+. Stáže v oboru módního návrhářství pro žáky připravujeme pravidelně. Po několika letech můžeme říct, že právě možnosti jet na praxi do ciziny si uchazeči o studium v naší škole cení. Doplňujeme tím totiž zbylé aktivity jako účast na módních přehlídkách v tuzemsku nebo prezentace na různých módních akcích v zahraničí. Jenže stáže v Portugalsku mají tu výhodu, že účastníci na místě přímo pracují v oblasti produkce konfekční módy, což jim v České republice prakticky nejsme schopni zajistit. U nás totiž výroba konfekce prakticky ustala," uvádí k projektu s názvem Southern Fashion pan Václav Tichý, ředitel Střední školy oděvního designu Kateřinky - Liberec.

Žáci ušetří tisíce a získají mnohonásobně víc

Projekt, který je financován ze zdrojů Evropské unie, podle něj pomáhá žákům více způsoby. Kromě neobvyklých praxí totiž právě díky financování může škola podpořit žáky bez rozdílu jejich sociálního původu. „To je věc, kterou si málokdo uvědomí. Zájezdy do zahraničí za poznáním dnes realizuje prakticky každá škola. Jenže se podívejte na ty ceny v porovnání s přínosy pro žáky. Za sedm tisíc se sice podívají třeba do Londýna, ale jde jen o exkurzi. Na místě se toho příliš nenaučí. Naproti tomu projekty Erasmus+ jsou pro žáky celé zdarma a ještě si ze zahraničí všichni účastníci přivezou spoustu nových zkušeností. Pracují přímo ve firmách, takže se získávají dovednosti v místě podobnému jejich budoucímu zaměstnání. A jako budoucí módní návrháři si doslova ohmatají průmyslovou výrobu modelů. Lépe pak pochopí, jak propojovat kreativitu s možnostmi techniky. To je pro odborný rozvoj žáků daleko přínosnější než pouhá návštěva muzeí," doplňuje ředitel Tichý.  

Jan Pavlů 

projektový pracovník SŠOD Kateřinky - Liberec 

O programu Erasmus+

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2014 - 2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších.

Více informací na www.naerasmusplus.cz.