zpět na erasmus !
01/03/2023

Trash-design z pláží Atlantiku

Stáž Erasmus+, 12. - 25.02.2023, projekt č. 2021-1-CZ01-KA121-VET-000010261

Střední škola designu interiéru Kateřinky – Liberec

 

Mobility Erasmus+ v Portugalsku se zúčastnily žákyně 2. ročníku oboru Design interiéru. Mobility se uskutečnily v únoru 2023. Cesta do Portugalska probíhala v pořádku, letecká společnost byla velmi příjemná. Při příjezdu do Porta v nočních hodinách byla skupina už na letišti přivítána pracovníky Mobility Friends, kteří žákyně přepravili autem do kampusu. Mobility Friends působili v roli podpůrné organizace, která pomáhala se zajištěním ubytování a stravování. Komunikace s Portugalci probíhala v angličtině.

Praxe probíhala pod vedením mentora Maria Perreiry. Žákyně vytvářely designové objekty z materiálů, které skupina hned první den pobytu v Portugalsku nasbírala na pobřeží Atlantického oceánu. Šlo převážně o přírodniny, odpad a různé tvarové kreace, které vyplavil oceán, nebo je zanechali lidé na pláži v Apúlii. Smyslem mobilit bylo totiž přimět děvčata k zamyšlení, jakou stopu nechává člověk v přírodě a zda je možné z odpadu tvořit nové, zajímavé věci. Smyslem bylo ovlivnit vztah nastupující generace designérů k udržitelné tvorbě a k re-use řešením v oblasti designérské tvorby. Poté, co skupina nasbírala dostatek materiálu, následoval tvůrčí proces, návrhy, skicování, tvorbu modelů až k výsledným objektům. Poté focení, obhajoba odborných prací před mentorem a příprava na propagaci objektů. Všeho se žákyně účastnily a aktivně podílely. Doprovodná osoba (pan učitel Nitsche) se zapojil jako pomocník mentora během pracovních postupů, případně pomáhal při komunikaci a plánování pracovních procesů. Přístup mentora Maria Perreiry byl velmi přátelský a inspirující. Vznikla série interiérových objektů, jako je věšák na oblečení, osvětlení z mušlí a rostlin z oceánu, velké nástěnné svítidlo z vyplaveného samorostu a odhozených skleněných a řada dalších designových kousků. Vše funkční. Potěšující je, že každý z kousků našel uplatnění v interiéru kampusu Mobility Friends, kde slouží v denním provozu.

Ve volném čase měla skupinka možnost podniknout perfektní výlety do Porta, Bragy a Guimaraes. Pobyt v Portugalsku přinesl každé účastnici bohaté zkušenosti, jak na poli umělecké tvorby, tak i v mezilidských vztazích a v oblasti komunikace. Portugalsko je krásná země.

Mobility Erasmus+ byly realizovány díky financování ze zdrojů Evropské unie. Děkujeme.