Projekt Erasmus+ „Digital Joiner 4.0“ – pracovní týden v Colmaru (Francie)
Střední škola Kateřinky – Liberec, s.r.o., se od září 2023 účastní projektu Erasmus+
"Digital Joiner 4.0". Spolupráce probíhá s odbornými školami z Německa, Francie, Dánska a Finska během projektových týdnů plných různých aktivit.
Hlavním cílem tohoto mezinárodního projektu je studium a srovnání výrobních metod, zejména v oblasti zpracování dřeva. Žáci a učitelé ze zúčastněných zemí se intenzivně zabývají tradičními typy ručních spojů a moderními CNC spoji a výrobními metodami.
V lednu 2024 proběhl druhý týden aktivit projektu Erasmus+ „Digital Joiner 4.0“ v truhlářských dílnách partnerské školy v Colmaru (Francie).
Cílem bylo porovnat konvenční výrobu a CNC výrobu při výrobě nábytku. Účastníci, dva žáci a dva učitelé na školu z Německa, Francie, Dánska, Finska a z naší školy, zažili praktické zkoušení různých výrobních metod.
Společnou výrobu čtyř modulových skříní pro základní školu v Colmaru připravilo odborné učiliště v Colmaru. Uplatnění jejich dovedností v praxi dalo studentům nejen pocit vlastní schopnosti výrobky zhotovit, ale také spojilo pracovní týmy prostřednictvím společných cílů. Při výrobě skříní mohli stážisté využít své praktické dovednosti a výrazně rozšířit své řemeslné dovednosti prostřednictvím komunikace a sdílení s ostatními stážisty. Dozvěděli se také o CAD programu TOPSOLID, který francouzští žáci používají při navrhování nábytku. Pomocí softwaru „MAXCUT“ se účastníci projektového týdne také naučili využívat výhody optimalizačního programu pro řezání panelů. Posouzení výhod a nevýhod CNC řízené výroby oproti technice výroby skříní standardními stroji bylo ústředním didaktickým prvkem tohoto pracovního týdne.
Dalším zajímavým aspektem projektového týdne v Colmaru bylo vytváření evropských přátelství prostřednictvím sdílených interaktivních metod výuky a učení. Žáci si vyměňovali nejen technické znalosti, ale také se navzájem učili tím, že sdíleli své kulturní zázemí. Projekt Erasmus+ „Digital Joiner 4.0“ ukazuje, jak evropská spolupráce v oblasti vzdělávání nejen předává odborné znalosti, ale také rozšiřuje obzory a může vést k trvalým přátelstvím. Je příkladem toho, jak rozmanitost a sdílené učení mohou tvořit základ pro propojenou a sdílenou budoucnost.
Žáci se do svých rodných zemí vracejí nejen s vylepšenými řemeslnými dovednostmi, ale také s novými přátelstvími a způsobem myšlení „out of the box“.
Text a obrázky: Ulli Fregin / Hans Janßen
Projektový týden je součástí projektu Erasmus+ KA2, číslo projektu 2023-1-DE02-KA220-VET-000154860, ve kterém je Střední škola Kateřinky – Liberec, s.r.o., jednou ze škol realizačního týmu.