zpět na erasmus !
22/02/2023

Mobility Erasmus+ truhlářů z Kateřinek v Norsku

Stáže žáků oboru truhlář se konala v Norsku v období od 5. do 18. února 2023. Byla součástí projektu Erasmus+ číslo 2022-1-CZ01-KA121-VET—000061783. Krátkodobé mobility všech 8 účastníků a pedagogického doprovodu byly financovány z prostředků Evropské unie.

Cesta do Norska byla zahájena 5. února odjezdem z Liberce na letiště Václava Havla v Praze, odkud všech 9 osob letělo do Amsterdamu, kde přestoupili na letadlo směrem do norského Alesundu.

Na letišti skupinu přivítali učitelé z místní školy Sykkylven vidaregaande skule. Škola se orientuje na výuku oboru truhlář, programování a na práci s CNC stroji. Ubytování bylo zajištěno v pronajaté chatě, přibližně 10 minut jízdy autem od školy. Byla plně vybavena vším, co bylo potřeba. Žáci byli ubytováni každý sám, nanejvýše dva na jednom pokoji. Pedagogický doprovod (pan Kulhánek) měl svůj vlastní pokoj.

Úroveň praxe v zahraničí zhodnotil pan Kulhánek jako velice přínosnou z hlediska odbornosti, protože žáci měli možnost pracovat se spoustu moderních strojů a na jiných metodách zpracování materiálů. Žáci si dokonce například vyzkoušeli sváření kovu, ovládání robotických ramen nebo povrchové dokončování výrobků.

Jako výsledek dvoutýdenní praxe žáci vyrobili odpočinkový sedací nábytek před místní školní kantýnu. Tento nábytek byl zhotoven v kombinaci dřeva a kovu. Skupina obdržela od učitelů VGS Sykkylven pochvalu za pracovitost.

Žáci ve volném čase poznali města Alesund a Sykkylven. Navštívili mořské akvárium, aquapark a jeden den také lyžařské centrum Stranda v horách. Díky rozmanitosti místní krajiny poznali přepravu trajekty z ostrova na ostrov.

Skupinku žáků s učitelem zaujalo také nevyzpytatelné norské počasí. Zatímco přes den svítí slunce, v noci napadne klidně 40 cm nového sněhu, se kterým se musí ráno každý nějak vypořádat.

Bonusem stáže bylo nečekané setkání s Čechem žijícím v Norsku už několik let, který se zaměřuje na restaurování norských historických budov. Žákům o svojí práci vyprávěl a názorně ji ukazoval.

Všem účastníkům se stáž Erasmus+ velmi líbila. Zhodnotili ji jako velký přínos po odborné, jazykové, ale i osobnostní stránce. V Norsku se mezi účastníky vytvořila dobrá parta, takže si domů všichni odvezli hezké vzpomínky.