zpět na erasmus !
05/10/2018

Budoucí policisté, hasiči a vojáci z libereckých Kateřinek na kurzu přežití v Lotyšsku

Liberecká Střední škola Kateřinky je jednou z mála líhní budoucích profesionálních záchranářů, policistů, hasičů nebo vojáků. Od loňského roku začala své žáky posílat na kurz přežití do Lotyšska. Kromě pobytu v tamní divočině se žáci zdokonalili i v sebeobraně nebo v technikách záchrany zraněných osob. Všechny dovednosti využijí v praxi - žáci totiž po ukončení studia nastupují k policii, hasičům i do armády.

„Oblast bezpečnostních složek a záchranářství je velmi populární, a to i na naší škole. Jsme příhraniční horský region, kde se čeští policisté, hasiči i záchranáři často profesně potkávají se svými německými a polskými kolegy. Stáže v Lotyšsku jsme realizovali s cílem, aby naši žáci perfektně zvládali pohyb v terénu a zároveň je nepřekvapilo cizojazyčné prostředí. Takovou praxi jim dal právě pobyt v Lotyšsku. Navíc je tam i jiné klima a těžší podmínky - v zimě vlezlé vlhko, v létě zase spousta komárů. A při tom všem museli vykonávat řadu úkolů od stavby přístřešku a lodí, přes trénink sebeobrany a střelby až po přepravu raněných," popisuje stáže v Lotyšsku Václav tichý, ředitel Střední školy Kateřinky - Liberec.

Celý projekt financovala Evropská komise prostřednictvím programu Erasmus+. „Ten je určen odborným školám. A domnívám se, že právě pro záchranáře má významnou roli, protože mohou získat zkušenosti ze zahraničí, podívat se, jak se v oboru pracuje jinde v Evropské unii. Přitom díky finanční podpoře nemusí žáci řešit náklady pobytu v jiném státu - vše mají hrazeno," doplňuje Tichý.

Škola do Lotyšska vyslala ve 4 skupinách celkem 32 dívek a chlapců. „Projekt sice za pár týdnů končí, ale naše žáky jsem mohl potěšit tím, že jsme uspěli i s další žádostí, takže záchranáři pojedou na stáže do Lotyšska i během nadcházející zimy. Tamní podmínky jsou opravdu drsné, skupinky se musí spolehnout sami na sebe. Díky tomu, že jsou stáže v Lotyšsku výběrové, tak je o ně mimořádný zájem. Letošní rok nevyjímaje," uzavírá představení projektu Survival ředitel Tichý.

Jan Pavlů

koordinátor projektu Survival

O programu Erasmus+

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2014 - 2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších.

Více informací na www.naerasmusplus.cz.