zpět na aktuality !
24/11/2022

Interiéroví designéři za poznáním v Japonsku

Žáci oboru Design interiéru odletěli na dva týdny do japonského Kjóta, kde získávali zkušenosti s projektováním interiérů.

„Spolupracovali jsme s místním architektonickým ateliérem. Během stáže jsme pracovali na designových návrzích, se kterými jsme se dokonce dostali do soutěže jednoho tamního klienta,“ přibližuje vyučující Jitka Mádlová, která své žáky v Japonsku doprovázela. „Jednou z podmínek Erasmu + je, že stáž nesmí být teoretická – studenti musí skutečně pracovat. Je to pro ně neuvěřitelná zkušenost,“ vysvětluje.

Japonsko je podle Andrease Karla Vogta, žáka 4. ročníku, jiná planeta. „Před odletem jsem měl velké očekávání o tom, jaké Japonsko nakonec bude,“ říká, „rozhodně má očekávání splnilo, ne-li předčilo.“ Všichni zúčastnění zemi popisují jako krásnou, dokonale čistou, na jednu stranu lpící na tradicích, přesto velmi progresivní.

„V prvních pár dnech jsem vnímala, že jsem v cizí zemi, ale pořád tomu nějaká část mé mysli nemohla uvěřit,“ popisuje Anežka Peřinová, žákyně 4. ročníku. „Když vidíte tak krásnou přírodu, čisté prostředí a zdobené chrámy, přijdete si spíš jako ve snu než jako v realitě,“ dodává a chválí si, že jí pobyt dal spoustu nových zkušeností do dalšího vzdělávání. 

Aby mohli účastníci poznat Japonsko skrz naskrz, koordinátoři projektu jim sehnali pronájem apartmánu v centru Kjóta. „Byt se nacházel kousek od památek i ateliéru, navíc jsme tak měli možnost bydlet jako Japonci,“ přibližuje Jitka Mádlová. 

Střední škola z libereckých Kateřinek svým žákům hradí všechny náklady spojené s cestou a pobytem v zahraničí, takže si rodiny žáků nemusí dělat starosti s financováním. Chceme tím podpořit i ty žáky a absolventy, kteří pocházejí z rodin s nižšími příjmy. Všichni tak mají stejné příležitosti.